Na letošních Linux Days jsme byli poprvé jako konsorcium e-INFRA CZ. Představili jsme nabídku služeb pro náročné výpočty, pro ukládání dat a komplexní multimediální prostředí pro spolupráci vědců a výzkumných týmů.
Početné návštěvníky stánku kromě nabízených služeb zajímaly i nabídky práce nebo témata bakalářských a diplomových prací. Velký úspěch sklidil vědomostní kvíz, ve kterém bylo možné vyhrát zajímavé ceny.
Služby e-INFRA CZ byly prezentovány také v programu přednášek. Klára Moravcová pohovořila na téma Beskar cloud – Openstack nad Kubernetes a Lukáš Hejtmánek se zaměřil na Kubernetes pro výpočty a vědu. Michal Strnad zvolil téma Pásková knihovna vs objektová technologie: Boj o místo ve skladu časoprostoru a na závěr připravil Tomáš Čejka přednášku na téma Quo vadis, ipfixprobe, ve které představil softwarový nástroj pro výpočet statistických vlastností síťového provozu.
Náporu návštěvníků čelily týmy s ukázkami našich technologií. Na stánku byly k vidění nejnovější námi vyvinuté technologie, jako akcelerační 400 GbE karta pro monitoring vysokorychlostních síťových přenosů, aplikace DDOS protector chránící před DDOS útoky a MVTP zařízení pro nízkolatenční přenosy, za jehož vývoj sdružení CESNET získalo v loňském roce ocenění Česká hlava.
400 GbE akcelerační kartu představili kolegové Jakub Cabal, Martin Špinler a Daniel Kondys. Karta slouží pro vysokorychlostní síťové přenosy, k monitoringu sítí a hlídání bezpečnosti na síti. Nástroj DDOS protector předvedli Kamil Vojanec a David Vodák a vysvětlovali způsoby mitigace hrozeb. Postřeh u návštěvníků vyzkoušeli kolegové Sven Ubik, Jiří Melnikov a Martin Kolbe, kteří představovali nízkolatenční zařízení MVTP. Na dvou obrazovkách bylo možné sledovat stejný záběr. Jeden byl napojen přímo na kameru, druhý byl přepojen přes MVTP zařízení po síti. Návštěvníci mohli hádat, který obraz je přenášený a který jde přímo z kamery. A nebylo to jednoduché. Pro většinu nebylo zpoždění viditelné. Proto se využívá pro distanční spolupráci, distribuované koncerty a eventy.