CESNET je sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky. Provozuje a rozvíjí českou národní e-infrastrukturu určenou pro potřeby vědy, výzkumu, vývoje a vzdělávání. Poskytuje široké spektrum služeb pro přenos, ukládání a zpracování dat. Jde o výkonné výpočetní clustery, velká datová úložiště pro ukládání sdílení dat, prostředky pro multimediální komunikaci a prostředí pro spolupráci distribuovaných týmů. Hlavní pozornost je věnována bezpečné komunikaci, ochraně dat a postupné modernizaci e-infrastruktury prostřednictvím výsledků vlastního výzkumu. CESNET je součástí panevropské páteřní sítě GÉANT a gridové infrastruktury EGI.
Mezi hlavní složky e-infrastruktury patří:
- vysoce výkonná národní komunikační infrastruktura,
- národní gridová a cloudová infrastruktura,
- nejvýkonnější a nejmodernější superpočítačové systémy v ČR,
- velkokapacitní datová úložiště.
CESNET
CERIT-SC
Centrum CERIT-SC (CERIT Scientific Cloud) je národní středisko provozující výpočetní a datovou infrastrukturu pro výzkum a vývoj. S kapacitou více než 6000 CPU jader a 10 PB úložné kapacity je významným uzlem výpočetní infrastruktury MetaCentrum. Kromě provozování vlastních zdrojů má CERIT-SC vlastní výzkumné aktivity pokrývající rozvoj e-infrastruktury a mezioborový výzkum a vývoj s výzkumnými partnery z různých vědních oborů, do kterých vkládá zkušenosti především v oblastech HPC, datová analytika, umělá inteligence, bioinformatika a LifeScience. CERIT-SC se podílí na řešení řady mezinárodních infrastrukturních nebo výzkumných projektů (ELIXIR, řada projektů EOSC, EDIReX, CETOCOEN Excellence, ...).
CERIT-SC je součástí Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.
IT4Innovations národní superpočítačové centrum
IT4Innovations národní superpočítačové centrum je předním výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC), datových analýz (HPDA), umělé inteligence (AI) a jejich aplikací do dalších vědeckých, průmyslových i společenských oborů, provozující nejvýkonnější superpočítačové systémy v České republice. V současné době IT4Innovations provozuje tři superpočítače: Karolina (15,7 PFlop/s, instalovaný v létě 2021), Barbora (849 TFlop/s, instalovaný na podzim 2019) a specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 (2 PFlop/s pro AI, instalovaný na jaře 2019).
Stěžejními tématy výzkumu IT4Innovations jsou zpracování a analýza rozsáhlých dat, strojové učení, vývoj paralelních škálovatelných algoritmů, řešení náročných inženýrských úloh, pokročilá vizualizace, virtuální realita, modelování pro nanotechnologie a vývoj nových materiálů.
IT4Innovations je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava.